Rozhledna Cibulka v Oloví

Rozhledna Cibulka

Krásný výhled na okolí všemi směry

Cibulka je rozhledna nacházející se na Šibeničním vrchu (kóta 666 m n. m.), na jeho východním vrcholu 656 m n. m., v Krušných horách / Klínovecké hornatině / Krajkovské pahorkatině. Stojí asi 920 m jižně od kostela sv. Archanděla Michaela v Oloví. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Stavba stojí na místě bývalé rozhledny, která byla zničena za 2. světové války. Současná ocelová rozhledna s dřevěnými prvky měří 30 metrů a má vyhlídkovou kopuli ve tvaru cibule. Byla postavena podle návrhu architektky Marcely Plaché.

Z rozhledny je výhled všemi směry. Severním směrem je vidět město Oloví, hřebeny Krušných hor a německý Klingenthal, východním směrem Boučský vrch (kóta 667 m n. m.), který je od rozhledny vzdálen asi 1,5 km a kde stála původní rozhledna. Jihovýchodním až jižním směrem je vidět Sokolovská pánev a město Sokolov, v pozadí kopce Slavkovského lesa, západním směrem nejzápadnější část Krušných hor a Smrčiny se Zelenou horou (kóta 641 m n. m.)

Nejpohodlnější přístup k rozhledně je po dobře upravené, nejprve polní, později lesní šotolinové cestě, odbočující ze silnice z Krajkové do Studence. Trasa začíná u odbočení ze silnice, necelý kilometr za vesnicí Libnov. Trasa jen mírně stoupá až k hlavnímu vrcholu Šibeničního vrchu s lesní Černou kapličkou, kolem níž rostou památné stromy Buky u černé kapličky. Odtud již trasa kopíruje modře značenou naučnou stezku orientovanou na historii hornictví v Oloví. Délka trasy je 2,1 km. V roce 2015 byla vyznačena nová žlutá turistická stezka z Oloví. Tato nejkratší trasa začíná u kostela sv. Archanděla Michaela na náměstí v Horním Oloví. Její délka je 1,2 km s převýšením přibližně 140 m. Od zhruba poloviny trasy je pěšina poměrně strmá, přesto vhodná pro pěší turisty, ale sjízdná pouze na horském kole. K rozhledně je rovněž přístup z náměstí v Horním Oloví po naučné hornické stezce. Stezka vede kolem kaple sv.  Josefa až k Černé kapličce na hlavním vrcholu Šibeničního vrchu, pak po šotolinové cestě k rozhledně. Délka trasy je 1,7 km. I tato trasa má značně strmý úsek, sjízdný zdatnými cyklisty pouze na horském kole.

Technické řešení

Rozhledna byla navržena jako ocelová konstrukce tvořená nosníky z uzavřených obdélníkových profilů, které jsou v horizontální rovině spojeny kruhovými prstenci. Celková hmotnost ocelové konstrukce činí 31 250 kg. Základový blok je železobetonový, nad horní plochu základu je v místech patek vytaženo šest železobetonových hranolů. Konstrukce je ve dvou výškových úrovních doplněna o kruhové prstence spojené šesti půloblouky. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny. První plošina je ve výšce 4,29 m a druhá ve výšce 25,15 m nad terénem. Horní vyhlídková plošina je osazena v kupoli tvaru „cibule“. Na vyhlídkové plošiny vede centrální spirálové schodiště. Střešní konstrukce rozhledny je kuželová. Systém protikorozní ochrany je řešen žárovým zinkováním.


Rozhledna Cibulka

Rozhledna Cibulka

Rozhledna Cibulka

 
Rozhledna Cibulka

Rozhledna Cibulka

 
Rozhledna Cibulka

Rozhledna Cibulka

 
Rozhledna Cibulka

Rozhledna Cibulka

 
Rozhledna Cibulka

Rozhledna Cibulka

 
 
Vytvořeno 17.9.2022 13:40:32 | přečteno 207x | iva.kalatova
load