Via ferrata Hausberg

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Ferratový areál u Kraslic

Na skalisku jménem Hausberg (s pozůstatky hradní zříceniny) byl vybudován útulný ferratový areál, který obsahuje celkem tři cesty (značeno barvami), ty se rozléhají na 3 menších skalkách. Areál se nachází nad Stříbrným potokem u města Kraslice

Uprostřed areálu se tyčí asi největší dominanta s vyhlídkovou plochou, na její vrchol se můžete dostat dvěma cestami, jednak po modré (A,B), ze které se po chvilce oddělí ještě černá (C/D) a opětovné spojení se nachází u lanového můstku, kterým se dostanete na krajní vrcholek, ze kterého už vede lehká trasa k vyhlídce. Na posledním vrcholku najdete technickou červenou (C), která opět vede v nevelké výšce nad zemí, při netahání za lano je najednou velmi zajímavá.

Modrá vás na začátku přivítá kramlemi, poté se v malé výšce budete pohybovat po zajímavé stěně, kde už musíte úchyty hledat sami, následuje plotna a další zajímavější úseky, až se doleze k samotnému vrcholku, ten obejdete a pokračujete mírným sestupem k lanovému můstku.

Černá, kratší trasa je udána jako D, jedná se ale spíš o lehčí trasu, která vede strmě vzhůru.

Nástup na ferraty:

Auto lze nechat u evangelického kostela, kde je dostatek prostoru, poté se nechte vést lesní cestou po červené, která se postupně napojí na NS Stopami horníků. Parkovat lze také před MÚ Kraslice a pak se vydat po modré.

Turistická trasa vás dovede k vyhlídce. Nástup na modrou je pod hlavní skalkou, ke které se dostat po pěšině vedoucí na pravé straně od vyhlídky. Cestou minete nástup pro červenou. Vzhledem k malé velikosti areálu končí téměř všechny cesty na vrcholku u sebe.

U vrcholu se nachází zřícenina hradu Hausberg (Greslein), hradu nad říčkou Svatavou, doložen roku 1272. Po dobytí roku 1412 už sídlem loupežníků a v druhé polovině 16. století opuštěn a rozebrán na stavební materiál.

Via ferrata

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Via ferrata Hausberg u Kraslic

 
4

4

 
2

2

 
5

5

 
6

6

 
 
Vytvořeno 18.9.2022 20:07:25 | přečteno 155x | iva.kalatova
load